wWw.AlbaniaLive.tk KuQ E Zi 100%
Rregjistrohu Edhe Ti Ne AlbaniaLive

Behu Pjes E Fjalorit SHQIP..

wWw.AlbaniaLive.tk KuQ E Zi 100%

Mirsevini Ne AlbaniaLive Faqja E Cila Bashkon Shqiptaret/Kosovaret Nga E Gjith Bota Ne Gjuhe SHQIP
 
KryeFaqeForumchatFilma ShqipHoroskopiTvLiveTvSportLojra Apex 2012Shkarko MP3KërkoidentifikimiRegjistrohu

Share | 
 

 KOMANDA mIRc SHQIP

Shko poshtë 
AutoriMesazh
ALBANIA
Admin
Admin
avatar

Vendndodhja : ALBANIA
Rregjistruar : 29/06/2010 Mosha : 29
Numri i postimeve : 428

MesazhTitulli: KOMANDA mIRc SHQIP   Sun Jul 04, 2010 10:33 pm
SHËRBIMI IRC
Shërbimi IRC (nga ang.: Internet Relay Chat që d.m.th Komunikim/Bised Reale në Internet apo shkurt Chat (IRC) - Biseda IRC} është shërbim i internetit që përdoruesve të saj ju mundëson komunikimin tani për tani (live). Ky komunikim bëhet zakonisht me tekstet e shkruara, ku duhet theksuar se në kohët e fundit kjo vije duke u zgjerua edhe në komunikimin me ton (audio) dhe virtual (video). IRC-ja u krijua nga Jarko Oikaren ne Gusht 1988.

Disa thonë se ka shumë pak vetë që gjurmojnë e shfletojnë në internet por ka shumë më shumë që netë të tëra kalojnë në dhoma të tilla. Dhoma këtu janë njësit e gjithë hapësirës së ofruar për komunikim (Chat). Me hyrjen në ndonjë hapësirë të tillë ju prezantohen disa dhoma, varësisht prej shkallës së nivelit të komunikimit të pjesëmarrësve janë të radhitura sipas temave. Secila dhomë ka administratorin i cili është edhe drejtues i temës së shtruar dhe ai mund të vendosë që të largoi ndonjë pjesëmarrës të pa dëshiruar. Nga emrat e pjesëmarrësve në dhoma nuk mund të kuptohet aspak se më këndë komunikohet. Aty mund të gjesh një vajzë që prezantohet si mashkull, plaku si fëmija e plotë kombinime të tjera që njerëzit mund të i paramendoni.

Shumë persona janë edhe të sëmurë nga magjia e këtij komunikimi, me kalimin e kohës nuk mund të lidhen në internet pa hyrë në ndonjë dhomë.
_______________________________________________________________
Jane shume komanda qe ju ofron NICKSERV per te mbrojtur nickun tuaj. Ato fillojne nga rregjistrimi deri ne sigurimin e nickut tuaj duke pare disa komanda sic eshte /ns info nick... deri te perdorja e watch/buddy list.
Ne te gjithe fillojme nga regjistrimi i nickut tone dhe sigurimi i tij.

REGISTER
Aty jane 4 komanda qe duhen bere patjeter kur ti rregjistron nje nick dhe ta besh ate te sigurt qe mos ta perdori njeri ne mungesen tende.
/ns register Password Email
/ns set kill quick on ...nickserv ndryshon nickun tuaj ne Guestxxxxx pas 60secs.
/ns access wipe ...Fshin te gjitha accesset e tuaj ne list ...bashk me secure on. Kjo eshte menyra me e mire per te ndaluar te tjeret te perdorin nickun tuaj.

_____________________________________________________________________

1-) Kto Jane Disa Komanda Qe Aop-at Duhet Domosdoshmerisht Ti Zoterojne

Komanda Cs (Chanserver)

2-) /cs register #kanali password pershkrimi kanalit {Rregjistron nje kanal ne Server.}

/cs drop #kanali {Per te c`regjistruar kanalin}

3-) /cs set #kanali password passwd {Ndryshon fjalekalimin qe perdoret per tu njohur nga Serveri si FOUNDER* i dhomes}.

4-) /cs set #kanali secureops on {kjo komand perdoret per te ndalur ngrejtjen e userave qe skan access ne kanal ne hop (%),op (@),sop(&)}

5-) /cs set #kanali restricted on {kjo komand perdoret per te bere te mundur vetem hyrjen e userave qe jane te pajisur me access ne kanalin perkates}

6-) /cs set #kanali entrymsg *message* {Shkruan nje NOTICE(lajm,mesazh) pershendetjeje nga CHANSERVER* per te gjithe vizitoret qe futen ne dhome.}

7-) /cs set #kanali topiclock *on/off* {Nese ky opsion eshte aktiv atehere CHANSERVER nuk do te lejoje ndryshimin e Topikut}

8-) /cs set #kanali desc pershkrimi {Vendos nje pershkrim te dhomes per vizitoret e cila shikohet ne informacionin e saj me komanden /cs info #kanali}

8/1-) /cs set #dhoma mlock +lL +1 #dhoma2 {Kjo komande ben te mundur bashkimin e dy kanaleve}

9-) {Komandat per te shtuar access ne kanal ne rastin kur kanali eshte xop on jane si me poshte

10-) /cs set #kanali xop off/on {Komanda Qe jep mundesin dhomes qe cdo user qe hyn brenda e ngren automatikisht me +,Voice

/cs vop #kanali add nick
/cs aop #kanali add nick
/cs sop #kanali add nick

10-) {Komandat per te shtuar access ne kanal ne rastin kur kanali eshte xop off jane si me poshte}

/cs access #kanali add nick 3 (vop)
/cs access #kanali add nick 5 (aop)
/cs access #kanali add nick 10 (sop)
_____________________________________________________________________________________________________________

Komanda bs (Botserver)

11-) /bs botlist {Kjo komande perdoret per te pare listen e boteve qe jane ne dispozicion per tu perdorur ne kanal}

12-) /bs assign #kanali emri botit {kjo komande perdoret per te futur botin ne nje kanal}

13-) /bs unassign #kanali emri botit {kjo komande perdoret per te nxjerr botin na kanali}

14-) /bs badwords #kanali add fjala {kjo komand perdoret per te bere te mundur eliminim e fjaleve ofenduese ne kanal}

______________________________________________________________________________________________________________

Komanda mode


15-) /mode nick +D {Per te mbyllur privatin} /mode nick -D {per ta hapur}

16-) /mode #kanali +p {Dhome private}

17-) /mode #kanali +s {Dhome sekrete Dhoma nuk do te shfaqet tek komanda /list.}

18-) /mode #kanali +i {Hyrja ne dhome lejohet vetem per te ftuarit.}

19-) /mode #kanali +m {E moderuar flasin vetem userat qe jan me voice (+)}

20-) /mode #kanali +R {futen vetem userat qe jane me nick te regjistruar}

21-) /mode #kanali +M {Nuk mund te flasin dot userat qe nuk kane nickun e regjistruar}
____________________________________________________________________________________________________________________

Komanda ns (Nickserver)

22-) /ns register password email {Kjo komande perdoret per regjistrimin e nickut}

23-) /ns drop nickname {C'rregjistro Nickname i cili behet i lire per tu rregjistruar nga nje perdorues tjeter.}

24-) /ns identify passwd {Kjo komande ben te mundur Identifikimin e nickut tuaj.}

25-) /ns group Nicku password {Bashkimi ne Grup i disa Nicknameve ben te mundur ndarjen mes tyre te konfigurimeve, mesazheve, privilegjeve ne dhoma etj.}

26-) /ns ghost nickname passwordi . {Kjo Komand i ben kill nje user qe ka vendosur nickname Tuaj}

27-) /ns glist . {Kjo komand shef sa Nickname Ke Ne List}

28-) /ns alist . {Kjo Komand Te Trego Ne Sa Kanale Ke Access Dhe Cfar Accessesh}

29-) /ns set password new-password {Ndryshon fjalekalimin i cili ben te mundur identifikimin tuaj}

30-) /ns set kill quick on {Vendos mbrojtjen e pseudonimit tuaj. Nese mbrojtja e Pseudonimit tuaj vendoset ON(Aktiv) Serveri i jep perdoruesit 20 sekonda kohe per ta identifikur ate}

31-) /ns set greet mesagge {Vendos nje mesazh pershendetje i cili shfaqet sa here qe futeni ne dhoma te cilat kane GREET opcionin ne funksionim.}

32-) /ns set language 1 {Ndryshon gjuhen me te cilen Serveri ju dergon mesazhe. Gjuhet qe njihen nga Serveri Albnetwork njihen me numra si me poshte:}

1) English
2) Français (French)
3) Deutsch (German)
4) Italiano (Italian)
5) Português (Portuguese)
6) Español (Spanish)
7) Türkçe (Turkish)
Cool Catala (Catalan)
9) ÅëëçíéêÜ (Greek)
10) Nederlands (Dutch)
11) Ðóññêèé (Russian)
12) Magyar (Hungarian)
13) Polski (Polish)
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Komanda ms

33-) /ms read numri (nr=[1,2,3,....25]) {Kjo komand perdoret per te lexuar memot qe te kane derguar}

34-) /ms send nick teksti... {Kjo komande perdoret per ti derguar nje memo nje nicku te caktuar}

35-) /ms del nr (nr=[1,2,3,.......25]} {Kjo komande perdoret per te fshire memon qe nuk deshiron sipas numrave}

36-) /ms del all {Kjo komande perdoret per te fshire te gjithe memot qe ju jane derguar}

37-) /ms set limit numri 0-25 (/ms set limit 1) {Kjo komande perdoret per ti vendosur limit marrjes se memove kundrejt nickut tuaj, nga 0 deri ne 25 memo}


______________________________________________________________________

AlbaniaLiveKOMANDA IRCOP
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://wWw.AlbaniaLive.Info
 
KOMANDA mIRc SHQIP
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
wWw.AlbaniaLive.tk KuQ E Zi 100% :: Programe-
Kërce tek: