wWw.AlbaniaLive.tk KuQ E Zi 100%
Rregjistrohu Edhe Ti Ne AlbaniaLive

Behu Pjes E Fjalorit SHQIP..

wWw.AlbaniaLive.tk KuQ E Zi 100%

Mirsevini Ne AlbaniaLive Faqja E Cila Bashkon Shqiptaret/Kosovaret Nga E Gjith Bota Ne Gjuhe SHQIP
 
KryeFaqeForumchatFilma ShqipHoroskopiTvLiveTvSportLojra Apex 2012Shkarko MP3KërkoidentifikimiRegjistrohu

Share | 
 

 Mona Lisa Ne Spanje

Shko poshtë 
AutoriMesazh
ALBANIA
Admin
Admin
avatar

Vendndodhja : ALBANIA
Rregjistruar : 29/06/2010 Mosha : 29
Numri i postimeve : 428

MesazhTitulli: Mona Lisa Ne Spanje   Fri Feb 03, 2012 7:21 am
Në Prado Museum të Spanjës ndodhet një ‘Mona Lisa’. Bëhet fjalë për një kopje të kryeveprës së Leonardo Da Vincit dhe mendohet, se kjo kopje e cila u publikua vetëm këtë fillimshkurt është pikturuar në të njëjtën kohë që është realizuar edhe origjinali i pikturës që ndodhet në Louvre në Paris.

Janë studiuesit e arit që e mendojnë këtë gjë dhe që e kanë bërë publike pikërisht në momentin e ekspozimit të portretit në muzeun e Spanjës. “Ajo që bën kjo tablo, ky portret është që nga tani, ju ta shihni oriogjinalin me një sy krejt të ndryshëm edhe pse ju e dini vërtet që origjinali gjendet në Louvre. Megjithatë, nëse i hidhni një sy kopjes sonë, pjesa më e madhe e elementeve janë të njëjtë me ato të origjinalit megjithëse tani që gjendet edhe një kopje, mund të shihet dhe kuptohet shumë qartë se c’është ai portret”, ka theksuar Miguel Falomir, kreu u pavionit të artit italian në muzeun Prado të Spanjës.

Kopja e kryeveprës ‘Mona Lisa’ ka qenë në fondin e muzeut prej vitesh, por pas shumë studimesh përgjatë viteve, studiuesit zbuluan se kjo ishte një kopje e hershme, madje mendohet se është realizuar në kohë të afërt me atë të origjinalit, dhe jo pas vdekjes së tij sic mendohej në fillim.

“Tabloja është shumë e ngjashme, shumë e afërt në detaje me origjinalin që ndodhet në muzeun e Louvre-s dhe jo vetëm kaq, më interesantja është që ne mund të shohim edhe përtej sipërfaqes së kësaj tabloje. Mund të shihen ndryshime të cilat janë të dukshme vetëm në pikturën që gjenden në Louvre. Kjo është ajo që na bën të mendojmë se kjo tablo është e së njëjtës periudhë me atë të pikturës ‘Mona Lisa’ të Da Vincit”,argumenton Gabriele Finaldi, zëvendës drejtor i ruajtjes në Muzeun Prado.

Për të gjithë të apasionuarit e tablove dhe artit të Leonardo Da Vincit, këto dy tablo, origjinalja dhe kjo kopje e cila mendohet të jetë po aq e vjetër sa ‘Mona Lisa’ që gjendet në Louvre, do të jenë sërish bashkë pas 500-vjetësh, në një ekspozitë kushtuar krijimtarisë së Leonardo Da Vincit, që do të ccelet aty këtë 29 mars e që do të qëndrojë e hapur deri më 25 qershor.
by wWw.Caplini.CoM
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://wWw.AlbaniaLive.Info
 
Mona Lisa Ne Spanje
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
wWw.AlbaniaLive.tk KuQ E Zi 100% :: LAJME :: LAJME-
Kërce tek: