wWw.AlbaniaLive.tk KuQ E Zi 100%
Rregjistrohu Edhe Ti Ne AlbaniaLive

Behu Pjes E Fjalorit SHQIP..

wWw.AlbaniaLive.tk KuQ E Zi 100%

Mirsevini Ne AlbaniaLive Faqja E Cila Bashkon Shqiptaret/Kosovaret Nga E Gjith Bota Ne Gjuhe SHQIP
 
KryeFaqeForumchatFilma ShqipHoroskopiTvLiveTvSportLojra Apex 2012Shkarko MP3KërkoidentifikimiRegjistrohu

Share | 
 

 250 mln dollarë për një pikturë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
ALBANIA
Admin
Admin
avatar

Vendndodhja : ALBANIA
Rregjistruar : 29/06/2010 Mosha : 29
Numri i postimeve : 428

MesazhTitulli: 250 mln dollarë për një pikturë   Sun Feb 05, 2012 4:57 pm


Një vepër e vitit 1893 e piktorit francez Paol Cezanne u shndërrua në pikturën më të shtrenjtë në botë, pasi u shit për plot 250 milion dollarë, duke lënë pas pikturën No 5-1948 të Jackson Pollock, e shitur në 2006 për 140 milion dollarë.

Sic shkruan “Vanity Fair” piktura është blerë që në muajin prill të 2011 nga familja mbretërore e Katarit, por vetëm tani janë bërë të ditura detajet e blerjes.

Bëhet fjalë për veprën “Lojtarët e letrave” të Cezanne. Piktura tregon dy persona të cilët luajnë letra, një moment i jetës së përditëshme në Francë në fund të shekullit të 19.

“Vanity Fair” shkruan se për të bërë të sajën pikturën, familja mbretërore e Katarit mori pjesë në një ankand ku ofroi më shumë se dy tregtarët më të zëshëm në botën e artit, Larry Gagosian dhe William Acquavella.

Piktura, tashmë pronë e Katarit, është ekspozuar në muzeun e arteve pamore në Doha.

by AlbaniaLive.info
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://wWw.AlbaniaLive.Info
 
250 mln dollarë për një pikturë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
wWw.AlbaniaLive.tk KuQ E Zi 100% :: SHOW BIZ-
Kërce tek: