wWw.AlbaniaLive.tk KuQ E Zi 100%
Rregjistrohu Edhe Ti Ne AlbaniaLive

Behu Pjes E Fjalorit SHQIP..

wWw.AlbaniaLive.tk KuQ E Zi 100%

Mirsevini Ne AlbaniaLive Faqja E Cila Bashkon Shqiptaret/Kosovaret Nga E Gjith Bota Ne Gjuhe SHQIP
 
KryeFaqeForumchatFilma ShqipHoroskopiTvLiveTvSportLojra Apex 2012Shkarko MP3KërkoidentifikimiRegjistrohu

Share | 
 

 Pite Me Rrathe

Shko poshtë 
AutoriMesazh
ALBANIA
Admin
Admin
avatar

Vendndodhja : ALBANIA
Rregjistruar : 29/06/2010 Mosha : 29
Numri i postimeve : 428

MesazhTitulli: Pite Me Rrathe   Thu Oct 04, 2012 11:36 am

[Only admins are allowed to see this link]

Pite Me Rrathe
Vezët rrahen mirë e pastaj u shtohet djathi i thërrmuar, duke i përzier mirë. Me këtë yç (fill) lyhen petët. Merret peta e parë, shtrihet dhe spërkatet me përzierjen e vajit dhe ujit, pastaj mbi të qitet peta tjetër në njerën anë të së cilës qitet yçi me lugë. Nga kjo anë të dy petët fillojnë të mbështillen, bëhen role dhe vihen në mes të tepsisë së lyer me pak yndyrë. Kështu vazhdon edhe me nga dy petët etjera, të cilat vazhdojnë të mbështillen në rreth derisa të kryhen të gjitha petët dhe yçi. Në tepsi formohet pitja me role të radhitura në rrathë sa më afër njëra-tjetrës. Futet në furrë të nxehtë, por piqet në temperaturë mesatare rreth një orë. Servohet e nxehtë ose e vakët me kos.
Nevojiten: 1 kg petë për pite, 3-4 ve, 1/2 kg djathë, 1 filxhan i madh vaj dhe 1 filxhan ujë valë


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://wWw.AlbaniaLive.Info
 
Pite Me Rrathe
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
wWw.AlbaniaLive.tk KuQ E Zi 100% :: Kuzhina Shqiptare-
Kërce tek: