wWw.AlbaniaLive.tk KuQ E Zi 100%
Rregjistrohu Edhe Ti Ne AlbaniaLive

Behu Pjes E Fjalorit SHQIP..

wWw.AlbaniaLive.tk KuQ E Zi 100%

Mirsevini Ne AlbaniaLive Faqja E Cila Bashkon Shqiptaret/Kosovaret Nga E Gjith Bota Ne Gjuhe SHQIP
 
KryeFaqeForumchatFilma ShqipHoroskopiTvLiveTvSportLojra Apex 2012Shkarko MP3KërkoidentifikimiRegjistrohu

Share | 
 

 Tave Me Patellxhane Dhe Patate

Shko poshtë 
AutoriMesazh
ALBANIA
Admin
Admin
avatar

Vendndodhja : ALBANIA
Rregjistruar : 29/06/2010 Mosha : 29
Numri i postimeve : 428

MesazhTitulli: Tave Me Patellxhane Dhe Patate   Thu Oct 04, 2012 11:40 am

[Only admins are allowed to see this link]


Tave Me Patellxhane Dhe Patate
Qeptë dhe hudhrën i qërojmë dhe i grimcojmë. Në një tigan (tavë) me pak vaj i skuqim qeptë dhe hudhrën deri sa të marrin ngjyrë, ia shtojmë mishin e bluar dhe e fërgojmë mirë. Me krypë, piper dhe oregano i shijojmë fortë. Masën e heqim nga tigani dhe e largojmë nga zjarri.
Patllëxhanët i lajmë, i fshijmë dhe i presim në rrathë rreth 1 cm trashësi. Në tigan me mjaft vaj i fërgojmë në të dy anët (shkurt por fortë). Mbi letër kuzhine i lëmë të kullojnë (të teren) dhe i shijojmë me krypë dhe piper.
Pire-në e pregadisim me qumësht sipas udhëzimit në paketim . Domatet i lajmë dhe i presim në rrathë.
Gjysmë e mishit të bluar e zbrazim në një enë të thellë (më së miri janë enët e dheut të cilat durojnë temperaturën e lartë). Me gjysmën e pyresë, patllëxhanit dhe domateve e mbulojmë masën. Mbetjen e mishit të bluar ia shtrojmë përsipër, pastaj pyrenë e mbetur. Në fund domatet dhe patllëxhanet i rradhisim përmbi (në formë tullash të çatisë). I hedhim krypë, piper ,oregano dhe e spërkasim pak me vaj. Në furrë (200 gradë) e ziejmë rreth 30 minuta.
Për katër persona nevojitet: 3 Qepë, 1 thelb hudhre, 1/8 ltr. qumësht, 500 gr. mish i bluar, krypë, piper i zi, oregano, 2-3 patllëxhan të vegjël (rreth 600 gr.), 1 paket pire-patate ( për 3 porcione), 1/2 ltr. qumësht, 6 domate

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://wWw.AlbaniaLive.Info
 
Tave Me Patellxhane Dhe Patate
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
wWw.AlbaniaLive.tk KuQ E Zi 100% :: Kuzhina Shqiptare-
Kërce tek: