wWw.AlbaniaLive.tk KuQ E Zi 100%
Rregjistrohu Edhe Ti Ne AlbaniaLive

Behu Pjes E Fjalorit SHQIP..

wWw.AlbaniaLive.tk KuQ E Zi 100%

Mirsevini Ne AlbaniaLive Faqja E Cila Bashkon Shqiptaret/Kosovaret Nga E Gjith Bota Ne Gjuhe SHQIP
 
KryeFaqeForumchatFilma ShqipHoroskopiTvLiveTvSportLojra Apex 2012Shkarko MP3KërkoidentifikimiRegjistrohu

Share | 
 

 Lulekaler Ne Disa Menyra

Shko poshtë 
AutoriMesazh
ALBANIA
Admin
Admin
avatar

Vendndodhja : ALBANIA
Rregjistruar : 29/06/2010 Mosha : 29
Numri i postimeve : 428

MesazhTitulli: Lulekaler Ne Disa Menyra   Thu Oct 04, 2012 11:46 am

[Only admins are allowed to see this link]

Lulelakër e zier
Lulelakra pastrohet nga gjethet, I hiqet kercelli, ndersa lulet e demtuara pastrohen me thike. Tufat e medha ndahen ne disa pjese, lahen ne uje te ftohte dhe zihen ne uje te vluar me kripe per 15-13 minuta. Lulelakra hiqet nga zjarri, I kullohet uji dhe sic eshte e nxehte vendoset ne pjate, sperkatet me gjalpe, piper dhe perdoret si gjelle me vete ose si garniture.
Kjo behet dhe me e shijshme kur pritet ne copa edhe me te vogla dhe skuqet pak ne tigan me gjalpe duke I hedhur kripe e piper.

Lulelaker e skuqur me veze
Lulelakra zihet si me siper, ndahet ne dege te vogla, sperkatet me kripe, piper, kackavall te grire ose djathe te bardhe te therrmuar, kalohet ne miell, veze te rrahura dhe skuqet nga te dyja anet.

Lulelaker tave
Lulelakres I hiqen gjethet jeshile e kercelli, pastaj lahet dhe zihet ne uje te kripur. Lulelakra e ndare ne dege te vogla vendoset ne tave te lyer me yndyre me bishtat poshte, ajo rregullohet me kripe, piper, kackavall te grire ose djathe te bardhe te therrmuar, mbulohet me salce qumeshti sperkatet me gjalpe, kackavall dhe piqet ne furre.
Per salcen e bardhe mielli kaurdiset me gjalpe, shuhet me qumesht, zihet sa te trashet, hiqet nga zjarri dhe si te ftohet pak hidhen te verdhat e vezes.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://wWw.AlbaniaLive.Info
 
Lulekaler Ne Disa Menyra
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
wWw.AlbaniaLive.tk KuQ E Zi 100% :: Kuzhina Shqiptare-
Kërce tek: