wWw.AlbaniaLive.tk KuQ E Zi 100%
Rregjistrohu Edhe Ti Ne AlbaniaLive

Behu Pjes E Fjalorit SHQIP..

wWw.AlbaniaLive.tk KuQ E Zi 100%

Mirsevini Ne AlbaniaLive Faqja E Cila Bashkon Shqiptaret/Kosovaret Nga E Gjith Bota Ne Gjuhe SHQIP
 
KryeFaqeForumchatFilma ShqipHoroskopiTvLiveTvSportLojra Apex 2012Shkarko MP3KërkoidentifikimiRegjistrohu

Share | 
 

 femijet pa detyra shtepie

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gjenerali
Admin
Admin
avatar

Rregjistruar : 18/10/2012 Numri i postimeve : 5

MesazhTitulli: femijet pa detyra shtepie   Thu Oct 18, 2012 3:08 pm
Fëmijët në Francë tashmë kanë mësim vetëm katër ditë në javë. Dhe ata marrin dy orë çdo ditë për drekë dhe gëzojnë pushime të gjata të shkollës.

Por pas shpalljes së fundit lidhur si pjesë e reformimit të sistemit të ri arsimor, presidenti François Hollande, ka vendosur që të ndalojë dhënien e detyrave të shtëpisë, nga shkolla, duke bërë që homologët e tyre britanikë të jenë me të vërtetë ziliqarë.

Presidenti francez shprehet se është e drejtë pasi disa nxënës marrin ndihmë nga prindërit në shtëpi, ndërsa ata më në nevojë nuk kanë mundësi, kështu nuk kanë pse të ndihen të diskriminuar dhe të vetmuar.

Ai ka vendosur që të shtojë dhe një ditë, në shkollë, pra 5 ditë, por duke shkurtuar orarin ditor të qëndrimit në shkollë.

Kjo është një ide revolucionare për të përmbysur sistemin shekullor arsimor. Deri tani Franca ka vitin shkollor më të shkurtër por ditën mësimore më të gjatë.

_________________
lol! Rroft Sala lol!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
femijet pa detyra shtepie
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
wWw.AlbaniaLive.tk KuQ E Zi 100% :: LAJME :: LAJME-
Kërce tek: